Tuning kolumn Heco Aurora 1000

Dodano:2024-01-07
Kategorie:Porady

Zadzwonił do nas Pan Michał z zapytaniem o możliwość tuningu kolumn Heco Aurora 1000. Ponieważ w BlackDotAudio również świadczymy takie usługi, a Pan Michał mieszka blisko naszej firmy, zaprosiliśmy go do nas na odsłuch jego kolumn i sprawdzenie jakie są możliwości ich modyfikacji.

5796

Kolumny trójdrożne, robią wrażanie swoimi wymiarami:
Wysokość 1200 mm / Szerokość 235 mm / Głębokość 393 mm
Przy pierwszych odsłuchach na pierwszym planie wyróżnia się bas, nisko schodzący i dosyć szybki. Ogólny balans tonalny jest zrównoważony przez co może kolumny grają równo ale trochę nudno i płasko. Na pewno nie są męczące i można ich słuchać godzinami.

IMG_4507

Po odkręceniu głośników naszym oczom okazuje się wykonana dosyć porządnie obudowa z MDF ze wzmocnieniami wewnątrz. Boczne ścianki mogły by być grubsze, ale po wyklejeniu ich matami bitumicznymi z filcem zyskają one na sztywności co zminimalizuje ich rezonans. Głośnik średniotonowy umieszczony na samej górze pracuje w osobnej komorze, niskotonowe we wspólnej z głośnikiem wysokotonowym.

IMG_4509
Na wszystkich ściankach widoczna jest watolina. Zmniejszymy jej ilość i zastąpimy zdecydowanie lepszą wełną owczą:
https://blackdotaudio.eu/welna-owcza-na-dzianinie-do-wytlumiania-obudowy---200cmx25cm,146,10390.html

Zwrotnica, jest umieszczona na tylnej ściance za dolnym głośnikiem niskotonowym. Zastosowane są w niej podstawowe kondensatory elektrolityczne oraz foliowe. Na pewno wymiana ich na kondensatory Jantzen Alumen:
https://blackdotaudio.eu/jantzen-alumen-z-cap,199,0.html  - przyniesie spodziewaną i słyszalną różnicę w ogólnym brzmieniu kolumn. Wymiana ich poprawi głębie brzmienia i informacje przestrzenną oraz lepszą separację instrumentów. Kolumny zyskają też na dynamice i rozdzielczości co w tym przypadku jest priorytetem. Zostaną również wymienione rezystory na Superes. Cewki zostaną oryginalne, dla głośników niskotonowych zastosowana jest cewka rdzeniowa dla pozostałych cewki powietrzne.

IMG_4508
IMG_4513

Nowe kondensatory są dużo większe niż te oryginalnie zastosowane w zwrotnicy. Poniżej pokazaliśmy jak nowe kondensatory wyglądają na tle oryginalnej zwrotnicy:

Zwrotnica do tuningu
CDN...