Różnice pomiędzy UMIK-1 oraz UMIK-2. Który mikrofon pomiarowy wybrać?

Dodano:2023-04-16
Kategorie:Porady

W tym wpisie chce przedstawić krótkie porównanie dwóch bardzo popularnych mikrofonów pomiarowych miniDSP:

https://blackdotaudio.eu/minidsp-umik-1-mikrofon-pomiarowy-usb-z-plikiem-kalibracyjnym,236,10777.html
  • oraz jego najnowszej wersji UMIK-2
https://blackdotaudio.eu/minidsp-umik-2-referencyjny-mikrofon-pomiarowy-usb-z-plikiem-kalibracyjnym,236,1393590.html

minidsp-umik-1-omni-directional-usb-measurement-ca

Mikrofon pomiarowy sam niczego nie mierzy. Po prostu przechwytuje sygnał akustyczny i przetwarza go na sygnał elektroniczny. To komputer wykonuje całą trudną pracę: generuje sygnał testowy, wykonuje obliczenia i wyświetla wykresy. Wyobraź sobie, jak trudno byłoby bez komputera! Oprogramowanie jest dołączone do niektórych mikrofonów. Jeśli nie, polecamy darmowy program REW – Room Eq Wizard:
https://www.roomeqwizard.com


W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie, że można ustawić swój system audio lub zrobić akustykę pomieszczenia bez mikrofonu pomiarowego. Już nawet podstawowe mikrofony pomiarowe USB w połączeniu z (darmowym) oprogramowaniem np. Room EQ Wizard (REW), oferują szczegółowy wgląd w to, jak gra nasz system audio i jak akustyka pomieszczenia wpływa na to co dociera do naszych uszu.  Mikrofony te mogą służyć również jako (lepszy niż dostarczany ze sprzętem) mikrofon do kalibracji Dirac Live.

Po zdobyciu dużej popularności wśród amatorów DIY audio, firma miniDSP wypuściła na rynek nowszą wersję mikrofonu UMIK-1 czyli ulepszony model UMIK-2.

Ze względu na terminologię marketingową miniDSP nazywa UMIK-1 skalibrowanym mikrofonem pomiarowym, natomiast UMIK-2 określa jako referencyjny mikrofon pomiarowy. Chociaż oba mikrofony wyglądają niezwykle podobnie, istnieją pewne znaczące różnice, które mogą uzasadniać wyższą cenę i bardziej ekskluzywne oznaczenie.

32-bitowy kontra 24-bitowy

Głębia bitowa jest głównym punktem różnicującym oba mikrofony, UMIK-2 posiada wbudowany przetwornik zmiennoprzecinkowy ADC o 32-bitowej rozdzielczości i pozwala na tak szeroki zakres dynamiki, że gwarantuje dokładne zarejestrowanie wszystkiego, co przechodzi przez mikrofon, bez obaw o przesterowanie lub szum tła zakłócający pomiar. Większa rozdzielczość bitowa to połowa sukcesu tego mikrofonu, ale druga połowa to użycie większej kapsułki: 12,5 mm w UMIK-2 w porównaniu do 6 mm w UMIK-1. Większa kapsułka mikrofonu nie oznacza wyższości technicznej, ale zgodnie z literaturą miniDSP uzyskujesz podwójną korzyść: niższy poziom szumów i mniejsze zniekształcenia. Oba modele mikrofonów pomiarowych oferują niestandardowe pliki kalibracyjne w celu skompensowania indywidualnych nieliniowości.

Jeżeli spojrzymy na specyfikacje obu mikrofonów to ujawnią się inne różnice. UMIK-1 ma znamionową charakterystykę częstotliwościową od 20 Hz do 20 kHz, podczas gdy UMIK-2 nie stosuje tego kwalifikatora. Jedynym obszarem, w którym UMIK-1 ma przewagę nad UMIK-2, są poziomy szczytowe. UMIK-1 może obsłużyć 133 dB, podczas gdy UMIK-2 jest ograniczony do 125 dB.

Przy dobrym systemie te udoskonalenia w UMIK-2 przełożą się na tę ostatnią odrobinę dodatkowej precyzji, która zbliży cię o cal do perfekcji. W każdym razie, oba mikrofony pomiarowe moim zdaniem, są znakomitym wyborem jeśli chcemy mieć całkowitą kontrolę nad swoim systemem audio lub jeśli chcemy dokonać pomiarów głośników aby samodzielnie zaprojektować zwrotnicę do kolumn DIY. Przydadzą się również wszędzie tam gdzie akustyka naszego pomieszczenia potrzebuje poprawy. Dzięki pomiarom nie pozostawiamy nic przypadkowi. Straciłem rachubę, w ilu sytuacjach widziałem, jak UMIK-1 pomagał uzyskiwać świetne wyniki z systemu wśród klientów BlackDotAudio tych amatorskich jak i wśród wielu profesjonalistów. Ale jeśli nie chcesz zostawiać niczego przypadkowi, jeśli chodzi o wydajność i jesteś osobą, która jest gotowa zapłacić dodatkowo za tę ostatnią odrobinę lepszej wydajności, warto kupić model premium - UMIK-2. Cóż, taki jest ten mikrofon :)

UMIK-1vsUMIK-2
Zapraszamy do zapoznania się z wpisem do naszego bloga: Pomiary kolumn... Wstęp do samodzielnych pomiarów kolumn.