18-cm przetwornik średniotonowy serii Revelator
4 ohm, odlewany, aluminiowy kosz
- membrana celulozowa z przetłoczeniami
- odlewany, aluminiowy, aerodynamiczny kosz
- niskostratne zawieszenie piankowe
- karkas z tytanu
Revelator 18M to rewelacyjna wiadomość dla tych wszystkich, którzy w konstrukcjach trójdrożnych optują za stosowaniem relatywnie dużych głośników średniotonowych. Nawet w liczącej aktualnie ponad sto modeli, bogatej i zróżnicowanej ofercie Scan-Speaka, i w całej jego historii, nie było dotąd takiego głośnika. "Brakujące ogniwo" zostało wreszcie przygotowane, jak zwykle bez pośpiechu, za to z typową dla duńskiej firmy starannością - wiarygodne doniesienia o pracach nad tym głośnikiem pojawiły się już kilka lat temu. Założeniem było zaprojektowanie najwyższej klasy, 18-cm, wyspecjalizowanego, a zarazem wszechstronnego przetwornika średniotonowego, jednak już na początku pojawiło się pytanie, czy będzie on należał do serii Illuminator, czy Revelator - i nie była to kwestia polityczna, lecz techniczna.
18-cm głośnik średniotonowy powiększa serię Revelatorów, co ma uzasadnienie w kilku obszarach. Po pierwsze, rozwiązania stosowane w Revelatorach (klasyczny układ długiej cewki w krótkiej szczelinie) pozwalają na uzyskanie wyższej efektywności, dzięki której 18M "wyrobi się" w praktycznie każdym systemie. Po drugie, właśnie w serii Revelator znajdują się duże głośniki niskotonowe, w tym najnowsze jednostki 32-cm, które oczekiwały na towarzystwo 18-cm średniotonowego. Po trzecie, od dawna w serii Revelator dostępne są głośniki średniotonowe 12 cm i 15 cm, więc logiczne było uzupełnienie ich gamy o model 18-cm. Przy okazji seria Revelator umacnia swoją rolę w ofercie, znajdziemy w niej praktycznie każdy potrzebny rodzaj głośnika.
O ile 15-cm średniotonowy Revelator (15M/4531K00) powstał jako dość prosta modyfikacja podstawowego modelu nisko-średniotonowego, o tyle w 18-tce dodano ważną zmianę, która stawia "kropkę nad i" średniotonowej specjalizacji - zamiast standardowego, gumowego górnego zawieszenia, odpowiedniego dla pracy przy dużych amplitudach (głośników niskotonowych i nisko-średniotonowych), zastosowano delikatniejsze, niskostratne zawieszenie piankowe (nowej generacji, dodatkowo zabezpieczone przed procesami "starzenia" specjalnym powlekaniem). Lekka, celulozowa, nacinana membrana 18-cm Revelatora jest idealna do pracy w zakresie średniotonowym, a masa całego układu drgającego została zredukowana poprzez skrócenie uzwojeń cewki, jednak liniowa amplituda wciąż jest dostatecznie duża (+/-3 mm), aby zagwarantować bezpieczeństwo przy dużych mocach i niskich częstotliwościach podziału. Aby jednocześnie zwiększyć wytrzymałość cieplną, karkas cewki jest tytanowy. Charakterystyka przetwarzania, typowo dla Revelatorów, sięga wysoko bez wyraźnych rezonansów (to efekt nacięć membrany, rozpraszających i tłumiących rezonanse własne, a także aerodynamicznego kosza), pokazuje lekkie "wzgórze" powyżej 1 kHz, które łatwo poddać korekcji nawet filtrami 1. rzędu. Biorąc pod uwagę charakterystyki kierunkowe, maksymalny rekomendowany zakres wykorzystania (częstotliwości podziału) to 100 Hz - 4 kHz.
18M/4631T00 to wersja 4-omowa, o czułości aż 92 dB, tym samym odpowiednia do pracy w bardzo dużych systemach o przewidywanej średniej czułości grubo przekraczającej 90 dB; dla tej wersji objętość komory (umiarkowanie wytłumionej) powinna mieć nie mniej niż 5 litrów (dla Qtc<1).
18M/8631T00 to wersja 4-omowa, o czułości 89 dB, wystarczającej dla zdecydowanej większości konstrukcji do użytku domowego (o średniej czułości do 90 dB); wersja ta w wielu przypadkach pozwoli uniknąć stosowania tłumika, ewentualnie "wyregulować" czułość tej sekcji rezystancją cewki filtra dolnoprzepustowego. Oczywiście dwa głośniki 8-omowe, połączone równolegle, stworzą tandem odpowiedni do najpotężniejszych konstrukcji, o bardzo wysokiej "dostępnej" czułości, i niespożytej wytrzymałości (filtrowanie w zasadzie dowolnie niskie, łączenie z sekcją subniskotonową poniżej 100 Hz). Odpowiednia objętość dla tej wersji to 7-10 litrów.