- Głośniki
- Elementy zwrotnicy
- Gniazda i wtyki
- Przewody audio
- Akcesoria do kolumn
- DIY KITS
- Elektronika
- Home audio
- Kontakt
Udostępnij: |
Dwa najnowsze głośniki Scan-Speaka, otwierające serię Ellipticor, przelicytowują wszystko, co proponowano do tej pory. Kluczowym rozwiązaniem jest tutaj cewka o profilu eliptycznym; odejście od klasycznego okręgu jest o tyle korzystne, o ile trudne i kosztowne. Walka z falami stojącymi i zjawiskiem "break-upu" membrany prowadzona jest wieloma sposobami, które doskonale widać w różnych seriach Scan-Speaka, ale tak zasadnicza zmiana geometrii cewki (i w ślad za tym wierzchołka membrany, skąd fale rozpoczynają swój bieg), prowadzi do uzyskania najlepszych rezultatów. Wymaga to wyjątkowej precyzji w wykonaniu wielu elementów i ich składaniu; najwyższą jakość gwarantuje "ręczna robota" w fabryce Scan-Speaka w Videbaek.
W przypadku kopułkowego głośnika wysokotonowego, zmiana kształtu obwodu cewki ma jeszcze większy wpływ na własności mechaniczno-akustyczne i charakterystyki, jako że jednocześnie określa kształt całej membrany. W takiej sytuacji nie tylko zostają zredukowane rezonanse, ale też w szczególny sposób zmieniają się charakterystyki kierunkowe. Nie są już one takie same w każdej płaszczyźnie - najszersze rozpraszanie powstaje w płaszczyźnie osi małej, a najwęższe - w płaszczyźnie osi dużej. W praktyce oznacza to, że przy pionowym (rekomendowanym) zorientowaniu elipsy, dobre rozpraszanie mamy na boki, a słabsze - w górę i w dół. Przy mniej-więcej ustalonej wysokości, na jakiej znajduje się słuchacz, jest to sytuacja optymalna, bowiem wciąż pozwala głośniki (kolumny) skręcać do środka mniej lub bardziej, a jednocześnie redukuje odbicia od podłogi i sufitu.
Najważniejsze jednak, że uzyskanie dobrego rozpraszania w płaszczyźnie poziomej, a także wysoko sięgającej charakterystyki na osi głównej (-6 dB przy ok. 30 kHz), może zostać powiązane z wyraźnym zwiększeniem powierzchni membrany, a w ślad za tym ze zwiększeniem powierzchni cewki, co jednocześnie poprawia efektywność i wytrzymałość cieplną. Efektywna powierzchnia membrany D3404/552000 odpowiada powierzchni okrągłej membrany o średnicy 38 mm, jednak żaden 38-mm głośnik nie miałby tak dobrych charakterystyk w najwyższej oktawie. A ponieważ układ magnetyczny jest proporcjonalnie silny (dziewięć krążków neodymowych w konfiguracji AirCirc, a więc o 50% więcej, niż w Illuminatorach), więc czułość D3404/552000 jest fenomenalna - 97 dB.
Ktoś powie, że w praktyce nie będzie ona wykorzystana, skoro większość konstrukcji, jakie można zaprojektować na bazie Scan-Speaków (i nie tylko), ma czułość nie przekraczającą 90 dB; nawet w połączeniu z 18WE/4542T00, który też chwali się wysoką czułością, mamy tutaj dużą przewagę. Jednak nawet w sytuacji, gdy głośnik jest tłumiony w zwrotnicy (aby dopasować jego poziom do całego zespołu), jego "natywna" czułość wciąż procentuje - im wyższa efektywność, tym większa część dostarczonej energii zamienia się w dźwięk, a mniejsza - w ciepło. A niższa temperatura cewki i magnesu, to niższe zniekształcenia.
D3404/552000 to najlepszy na świecie głośnik wysokotonowy z membraną jedwabną (nazwanie go kopułkowym może być zakwestionowane pod względem formalnym), który staje naprzeciw wszystkim membranom sztywnym - diamentowym, berylowym, itp, mając za ostateczny argument samo brzmienie - jednocześnie superdokładne i superdelikatne, przejrzyste i świeże, pokazujące w subtelny sposób każdy detal. Oczywiście ewentualne wyeksponowanie wysokich tonów pozostaje w gestii konstruktora - wysoka czułość pozwala ustalić dowolną charakterystykę. Scan-Speak sam ma w ofercie najlepsze "beryle", ale projektując głośnik wzorcowy, sięgnął znowu po jedwab i związaną z nim koncepcję tłumienia rezonansów; dodając eliptyczny kształt, postawił kropkę nad i. Szukając najlepszego tweetera, nie musisz już martwić się, że referencyjne sztywne kopułki, chociaż grają efektownie i precyzyjnie, w końcu zmęczą cię swoją zakodowaną ostrością.