Kolumny aktywne na wzmacniaczach Hypex Fusion

Dodano:2023-05-14
Kategorie:Technicznie

Hypex1


Terminy takie jak Hypex Ncore®, UcD, SMPS i DSP to nazwy powszechnie znane wśród entuzjastów kolumn głośnikowych. Chcielibyśmy przybliżyć Państwu produkty tych marek i pokazać, co jest możliwe w projektowaniu głośników aktywnych i jakie są ich zalety w porównaniu z konstrukcjami pasywnymi. Co jest potrzebne do samodzielnego zaprojektowania 3-drożnych aktywnych kolumn głośnikowych? Jakie są dostępne opcje i jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać dobre wyniki? Czytaj dalej i dowiedz się, jak zbudować idealne kolumny aktywne.

Zalety wzmacniaczy panelowych Hypex Fusion:
  • Różnice w impedancji lub efektywności są łatwe do skorygowania
  • Łatwa konfiguracja filtrów do zwrotnicy
  • Sterowany DSP
  • Wystarczająca moc + szeroki wybór wejść analogowych i cyfrowych Plug and Play + konfiguracje na żywo
  • Najlepsze na świecie wzmacniacze klasy D

Hypex Fusion

Hypex oferuje różne serie produktów, między innymi serię Fusion. Wzmacniacze panelowe oparte są na opracowanej przez producenta technologii Ncore®, która łączy w sobie stabilność UcD z lepszą „niezależnością od obciążenia”, mniejszymi zniekształceniami i niższą rezystancją wyjściową.
Wzmacniacze Hypex Ncore® są powszechnie uważane za najlepsze wzmacniacze klasy D w branży. Od roku 2020 nie brzmią już „zbyt ostro”, „zbyt bezpośrednio” ani „zbyt neutralnie”, jak często argumentowano. Co więcej, mogą spokojnie konkurować z dźwiękiem tradycyjnego wzmacniacza klasy A/B. Wzmacniacze Fusion zapewniają wydajność klasy D dostępną dla każdego studia lub domowego projektu audio.

Cele projektowe:

Cel: 3-drożny aktywny system głośników w kompaktowej obudowie o doskonałej wydajności.

Jako bazę wykorzystamy najmocniejszy wzmacniacz Hypex Fusion FA503. Jednak (mniej wydajną) konfigurację 3-drożną można również uzyskać za pomocą Hypex Fusion FA123 lub FA253.

Krok 1 – Wybór odpowiedniego 3-drożnego wzmacniacza Hypex

Wzmacniacz panelowy z serii Hypex Fusion może stanowić podstawę potężnego aktywnego subwoofera, 2-drożnego (studio lub monitor) lub 3-drożnego aktywnego głośnika. 3-drożny wzmacniacz Hypex jest jedynym w swoim rodzaju i ma tę zaletę, że ma dodatkowy kanał dla głośnika wysokotonowego. Unikaj skomplikowanej pasywnej zwrotnicy i użyj cyfrowego przetwarzania dźwięku (DSP), aby skonfigurować swój zestaw! Jeśli zaczynasz od zera, możesz wybrać między Hypex FA123, FA253 lub FA503.

Hypex2
Nie wybrałeś jeszcze głośników do kolumn? Upewnij się, że znasz swój projekt i odpowiednio dobierz głośniki.
Łatwiej jednak powiedzieć niż zrobić. Jak określić, które głośniki do kolumn są odpowiednie dla Twojego projektu? Mówiąc prościej, przy wyborze głośników należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jeśli chcesz uprościć sprawę, możesz znaleźć gotowe projekty na internetowych forach audio dla majsterkowiczów lub gdzie indziej w Internecie. Jeśli zdecydujesz się stworzyć własny projekt, ważne jest, aby wiedzieć, które parametry głośników są ważne. Ważna jest impedancja (omy), czułość (dB) i moc (waty) głośników. Jeśli głośniki które wybierzesz mają różnice w impedancji lub efektywności, możesz je zrównoważyć za pomocą procesora DSP. Duża moc i szeroka impedancja (2-8 omów) kanałów wzmacniacza umożliwiają zasilanie kolumny niezależnie od różnic, bez żadnych strat. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w ten sposób możesz łatwo dopasować głośniki bez ograniczeń w opcjach.
Inną opcją jest przebudowa głośników pasywnych na głośniki aktywne za pomocą wzmacniaczy Fusion. Upewnij się, że znasz impedancję głośników i pozbądź się potencjalnych zwrotnic pasywnych.

Krok 2 - Projekt i wybór obudowy

Po wybraniu wzmacniacza i odpowiednich głośników przejdziemy do projektowania obudowy. Ważną zasadą do rozważenia jest oddzielna komora na wzmacniacz, która nie może stykać się z komorą głośnika. Wymiary wzmacniacza można znaleźć w instrukcjach obsługi, a szczegółowe szkice 3D i 2D poniżej:

FA123 3D
FA253 3D
FA503 3D

Możesz łatwo importować te pliki do programów CAD, takich jak SolidWorks, Autodesk Fusion 360 lub Google SketchUp. Ostateczna objętość obudowy jest bardzo ważna, niezależnie od tego, czy wybierzesz konstrukcję zamkniętą, czy z portami bass-reflex. To w dużej mierze decyduje o jakości dźwięku i radzimy o tym poczytać. Skorzystaj z programów, które pomogą Ci w obliczeniach/projektach, takich jak WinISD. Ogólnie rzecz biorąc, konstrukcja z zamkniętą obudową jest łatwiejsza w porównaniu z konstrukcją typu „bass reflex” i daje większą swobodę w zakresie „głośności”. W związku z tym upraszcza projekt, jednocześnie uzyskując dobrą odpowiedź basu. Jeśli dążysz do projektu z portem, ważna jest długość i rozmiar portu. Wreszcie, zapobiegaj niepożądanym rezonansom w obudowie, wkładając przegrody po przekątnej. W internecie można znaleźć wiele informacji na ten temat. Jeśli masz pytania, wyślij nam e-mail!

Krok 3 – Opcje podłączenia

Najważniejsze kroki zostały wykonane. Głośniki, wzmacniacze i projekt obudowy są wybrane, a teraz czas na podłączenie wszystkiego. Wzmacniacze Hypex Fusion mają różne opcje połączeń, które są następujące:

Hypex3

1 = zbalansowane wejście i wyjście analogowe (połączenie XLR)
2 = niezbalansowane wejście analogowe (złącze RCA)
3 = Złącze USB do konfiguracji wzmacniacza
4 = Zabezpieczenie i zaprogramowana dioda LED
5 = AES cyfrowe wejście i przelotka
6 = Cyfrowe wejście i wyjście S/PDIF
7 = Wejście optyczne EIAJ / Toslink

Dostępne są dwa wejścia analogowe i trzy cyfrowe. Zbalansowane wejście analogowe oraz cyfrowe wejścia AES/EBU i S/PDIF można podłączyć do drugiego (trzeciego, czwartego itd.) wzmacniacza. Podczas konfigurowania wzmacniacza wybrane zostanie wyznaczone wejścia. W zależności od domeny (cyfrowej lub analogowej) sygnał będzie przetwarzany w różny sposób. Jak sama nazwa wskazuje, DSP przetwarza sygnały cyfrowo. Ponieważ cyfrowy sygnał stereo zawiera dwa kanały na jednej nośnej, skonfigurujesz, która „część” sygnału ma być przetwarzana przez DSP: lewy, prawy lub sygnał kompozytowy (np. dla subwoofera). Sygnał cyfrowy zostanie doprowadzony do DSP bez konwersji. Sygnały analogowe muszą zostać przetworzone na sygnały cyfrowe. Ze względu na tę „dodatkową” konwersję preferowany jest sygnał cyfrowy. Konwertery (niezależnie od ich jakości) są najsłabszym ogniwem modułu DSP, im mniej konwersji tym lepiej! Dlatego: Jeśli to możliwe, użyj sygnału cyfrowego.

Krok 4 — konfiguracja wzmacniaczy DSP Fusion

Teraz, gdy wszystko jest połączone, pozostaje nam ostatni, ale ważny krok, ustawienie DSP. Wzmacniacze Hypex Fusion nie mają fabrycznie zainstalowanych filtrów. Dlatego muszą być skonfigurowane przy użyciu projektu filtra Hypex (HFD). Z oprogramowania można korzystać natychmiast po podłączeniu modułu Hypex do urządzenia Windows lub Apple. Niniejsza instrukcja pomoże Ci skonfigurować Projekt Filtra Zwrotnicy zgodnie z Twoimi preferencjami. Możesz wybrać głośność, kanały, zaimportować dane pomiarowe, skonfigurować filtry, możesz pracować z opóźnieniami itp. Radzimy dobrze przyjrzeć się dokumentowi przed wykonaniem projektu filtra. Przed skonfigurowaniem filtra zalecamy zmierzenie charakterystyki głośnikach w kolumnie. Pomiar ten można wykonać, gdy są one podłączone do wzmacniacza. Możesz użyć konstrukcji filtra bez tego pomiaru, ale odradzamy to. Uwaga dodatkowa: pomiary dają nam wyobrażenie o tym, co jest teoretycznie możliwe, ale ostatecznie najważniejsze jest to, co słyszymy. Zwłaszcza basy mogą brzmieć inaczej, w zależności od ich umiejscowienia w pomieszczeniu. Dlatego konfiguracje na żywo są bardzo pomocne i ważne!

Dalsze wskazówki i opcje

- Ostatecznie zmierz głośniki aktywne jako kompletny system, np. z mikrofonem UMIK-1 lub Dayton Audio
- Konfiguracje na żywo są możliwe w HFD i umożliwiają szybkie dostosowanie
- Utwórz filtr z importowanymi plikami za pomocą REW lub innych programów pomiarowych
- Skonfiguruj ustawienia DSP/filtra dla sytuacji „blisko ściany” lub „dodatkowego subwoofera” lub gdy głośniki są umieszczone w rogu
- Skorzystaj z unikalnej funkcji „Master/Slave” wzmacniacza Fusion
- Popraw swoje wyniki za pomocą programu Room EQ


Czego potrzebujemy do budowy kolumn aktywnych?