Scan-Speak Illuminator 18WU/4741T00 - nisko-średniotonowyScan-Speak Illuminator 18WU/4741T00 - nisko-średniotonowyScan-Speak Illuminator 18WU/4741T00 - nisko-średniotonowyScan-Speak Illuminator 18WU/4741T00 - nisko-średniotonowy
Scan-Speak Illuminator 18WU/4741T00 - nisko-średniotonowy
Scan-Speak Illuminator 18WU/4741T00 - nisko-średniotonowy
Scan-Speak Illuminator 18WU/4741T00 - nisko-średniotonowy
Scan-Speak Illuminator 18WU/4741T00 - nisko-średniotonowy
Cena:1780,00PLN

Ilość: szt.
Producent:
Scan Speak
Typ głośnika:Nisko-średniotonowy
Materiał membrany:Papier/Celuloza
Impedancja (Ω):4 ohm
Efektywność (dB):87.5 dB
Wymiar:7,0" | 18 cm
Moc ciągła (W RMS):70 W
Udostępnij:
18-cm przetwornik nisko-średniotonowy serii Illuminator
4 ohm, membrana celulozowa

- niskostratne zawieszenie
- szerokie pasmo przenoszenia
- układ Symmetric Drive (SD-3)
- neodymowy magnes
 
W każdej serii głośników kluczowe są dwa zasadnicze modele - uniwersalny wysokotonowy i 18-cm nisko-średniotonowy. Takie bowiem potrzebne są do większości współczesnych konstrukcji, wśród których dominują układy dwudrożne - wolnostojące i podstawkowe - i dwuipółdrożne. Scan-Speak zdawał sobie z tego sprawę, przystępując do projektowania głośników referencyjnej serii Illuminator; podobnie jak wtedy, gdy 18-cm Revelator miał "zdetronizować" węglową 18-tkę... Ale jak ma wyglądać głośnik lepszy od Revealtora? Zupełnie inaczej. Prawdę mówiąc, postęp jakim był 18-cm „Revelator” w stosunku do „węglowego”, był tylko małym kroczkiem w stosunku do skoku, jakim jest konstrukcja Illuminiatora.
 
Układ magnetyczny jest neodymowy. Został uformowany i wyprofilowany w taki sposób, aby fala do tyłu mogła biec zupełnie swobodnie; prześwit między dolnym resorem a układem magnetycznym przybrał formę ostateczną; trzy żebra kosza sięgają bezpośrednio do dolnej płyty układu magnetycznego - konstrukcja taka jest zarówno doskonała aerodynamicznie, jak też bardzo stabilna. Siłę układu neodymowego wykorzystano do uruchomienia systemu krótkiej cewki w długiej szczelinie, zapewniającego znacznie niższe zniekształcenia niż tradycyjny układ długiej cewki w krótkiej szczelinie (ponieważ cały płynący prąd znajduje się zawsze w jednorodnym polu w środku szczeliny, a nie współdziała za zakrzywionymi liniami pola poniżej i powyżej szczeliny). Jednak osiągane jest to kosztem efektywności – dlatego układ taki jest spotykany bardzo rzadko. Siła magnesu neodymowego pozwoliła ten problem zminimalizować, a nawet  przygotować układ drgający do pracy w jeszcze większym zakresie amplitud liniowych; wynosi ono aż +/-9 mm i nawiązuje do osiągnięć dużych niskotonowych Revelatorów, a maksymalne wychylenie mechaniczne wynosi +/-13 mm. Karkas cewki o średnicy 42 mm wykonany jest z tytanu (stąd „T” w symbolach), ma więc bardzo wysoką pojemność cieplną, dzięki czemu samo uzwojenie cewki utrzymuje niską temperaturę, a wraz z tym stabilną rezystancję, co zapobiega efektowi kompresji i podnosi wytrzymałość termiczną układu.  Charakterystyka impedancji jest bliska liniowej i nie ulega fluktuacjom również dzięki właściwościom układu magnetycznego z systemem SD-3.
 
Przy całej swojej innowacyjności, Scan-Speak konsekwentnie „uprawia” najbardziej naturalny materiał - celulozę, nie poprzestając jednak na prostym stosowaniu dawnych recept. Wprowadził w Illuminatorach membranę złożoną z dwóch warstw, z biegnącymi falą, niezależnymi dla każdej warstwy przetłoczeniami, które są względem siebie przesunięte o 60o, co nadaje całej membranie wyjątkową sztywność przy umiarkowanej masie i równoczesnym tłumieniu fal stojących, rozbijających się na tych przetłoczeniach.
 
Wszystko to prowadzi do nadzwyczaj klarownego, a jednocześnie naturalnego brzmienia. 
 
W zakresie basu ważne są parametry T-S – te wskazują na przygotowanie Illuminatorów do pracy przede wszystkim w obudowach bas-refleks; niska częstotliwość rezonansowa (fs), wyważona wartość współczynnika dobroci (Qts) pozwalają osiągnąć zarówno niską częstotliwość rezonansową, jak też dobre właściwości impulsowe w praktycznych zakresach objętości. 
 
Rekomendowana objętość obudowy dla 18WU/4741T00 to 15-25 litrów; można więc zastosować ten głośnik w konstrukcji podstawkowej (ok. 15 litrów), ale najlepsze charakterystyki osiągnie w objętości 20-25 litrów. 20 litrów zapewni najlepszą dynamikę, a 25 litrów - wciąż dobrą dynamikę i bardzo niskie zejście.