SB Acoustics Satori TeXtreme - seria głośników z membraną z włókna węglowego TeXtreme®

Dodano:2023-03-15
Kategorie:Nowości

Seria głośników SB Acoustics Satori TeXtreme wykorzystująca cienkowarstwowe membrany węglowe (TPCD) została teraz powiększona do czterech rozmiarów. Jak dotąd największym dostępnym na rynku przetwornikiem TPCD wykorzystującym coraz popularniejszą technologię był głośnik nisko-średniotonowy SB Acoustics Satori 9,5". Firma SB Acoustics wprowadziła do oferty głośniki niskotonowe WO24TX-4 i WO24TX-8 będą to bez wątpienia głośniki, które zobaczymy na pokazach HiFi na całym świecie.

SB Acoustics TEXTREME 1

Nowe modele głośników niskotonowych SB Acoustics 9,5" Satori WO24TX-4 i WO24TX-8 Textreme, o zwiększonej mocy znamionowej do 90 W, są ważnym wzmocnieniem serii Satori, która obecnie oferuje szerokie możliwości dla projektantów głośników.

Firma była jednym z pierwszych producentów głośników, który ogłosił przyjęcie materiałów TeXtreme do produkcji membran i chociaż nie była pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek membrany z materiału TPCD, prawdopodobnie była to marka, która najbardziej przyczyniła się do jej rozpoznawalności i akceptacji na rynku. Fakt, że firma SB Acoustics wprowadziła przetworniki oparte na technologii TeXtreme w swojej ofercie high-end audio Satori, zaprojektowanej przez Danesian Audio, była wyraźnym znakiem wydajności, jaką udało się osiągnąć Frankowi Nielsonowi i Ulrikowi Schmidtowi.

SB Acoustics TEXTREME 2

Właściwa terminologia dla tego typu produktów głośnikowych to tak naprawdę cienkowarstwowe membrany węglowe (TPCD), a TeXtreme jest właściwie tylko częścią składową tych membran. Szwedzka firma Oxeon, pierwotnie opracowana do zastosowań w lotnictwie i Formule 1, udoskonaliła technologię TeXtreme opartą na zasadach cienkowarstwowego i rozłożonego holowania. W 2016 roku firma Oxeon z powodzeniem zastosowała cienkowarstwowe wzmocnienia z włókna węglowego TeXtreme, aby stworzyć nowy typ membran głośnikowych. Znaczący sukces techniczny i komercyjny skłonił Oxeon do wydzielenia swojej działalności związanej z dźwiękiem do wyspecjalizowanej, wysoce skoncentrowanej firmy — Composite Sound, która teraz rozszerzyła TPCD na zupełnie nowy poziom dzięki nowej generacji metamodeli stożków i membran.

Podobnie jak inni producenci, SB Acoustics najpierw przetestował pełny potencjał TPCD w zakresie wysokich częstotliwości, z wersją odnoszącego sukcesy berylowego głośnika wysokotonowego Satori TW29B i wprowadził na rynek kopułkowy głośnik wysokotonowy Satori TW29TXN-B Advanced TeXtreme. O zaletach i podobieństwach z wersją berylową świadczył test przeprowadzony przez Vance'a Dickasona. Jak stwierdził: „Nie mam wątpliwości, że ten głośnik wysokotonowy sprawuje się znakomicie. Jeśli chodzi o membranę TeXtreme, jak dotąd wydaje się być mniej kosztownym zamiennikiem berylu. Dokonałem nieformalnych subiektywnych porównań TW29TXN-B-4 do bardzo dobrze brzmiącej aluminiowej membrany, a membrana TeXtreme brzmiała bardzo szczegółowo z większą zawartością wysokich częstotliwości. Porównując TW29TXN-B-4 z wysokiej klasy głośnikiem wysokotonowym z berylową kopułką, pomyślałem, że pod względem szczegółowości i definicji, TeXtreme jest bardzo blisko, z berylem brzmiącym nieco „cieplej”, a TeXtreme nieco bardziej do przodu”.

SB Acoustics TEXTREME 3Ale szybko rynek zdał sobie również sprawę z zalet TPCD w dolnym zakresie, a zwłaszcza krytycznych częstotliwościach średniotonowych, oferowanych przez SB Acoustics teraz w czterech rozmiarach głośników niskotonowych. Głośnik nisko-średniotonowy MW16TX-8 6,5” został zmierzony przez Vance'a Dickasona w czerwcowym numerze Voice Coil, który docenił wyjątkowe właściwości i pożądaną barwę materiału membrany TPCD, a także ogólny projekt i jakość wykonania głośników serii Satori. Podstawowa konstrukcja, z zastrzeżonym sześcioramiennym koszem odlewanym z aluminium i całkowicie otwartą półką montażową pod pająkiem (amortyzatorem) do chłodzenia, była spójna w czterech wprowadzonych do tej pory modelach. Dodatkowe chłodzenie tych przetworników zapewniają duże otwory wentylacyjne w korpusie cewki drgającej, a także otwór wentylacyjny bieguna. Zespół membrany TPCD składa się z krzywoliniowego, odwróconego, jednoczęściowego stożka w kształcie „miski”, z podatnością zapewnioną przez obfite zawieszenie głośnika NBR, które ma przeważnie płytkie przejście do mocowania membrany, a pozostała podatność pochodzi od płaskiego pająka BIMAX.

5-calowy głośnik średniotonowy Satori MW13TX-4, recenzowany przez Vance'a Dickasona w styczniu 2022 r., był prawdopodobnie jednym z najlepiej przyjętych modeli z tej serii i możemy go znaleźć w wielu kolumnach hi-fi, zarówno od renomowanych marek, jak i konstruktorów głośników dla majsterkowiczów. Po nim pojawił się większy 7,5-calowy głośnik nisko-średniotonowy Satori MW19TX-8. Jak pokazały poprzednie modele, membrana TPCD z systemem napędowym SB Acoustics Satori sprawia, że te głośniki niskotonowe są dobrym kandydatem do high-endowych, dwukanałowych systemów kina domowego lub monitorów studyjnych. Nowe, większe modele głośników niskotonowych SB Acoustics 9,5" Satori WO24TX-4 i WO24TX-8 oferują teraz ulepszoną pracę membrany ze względu na stosunek średnicy, duży zoptymalizowany system silnika (z magnesem 1,36 kg) z podciętym nabiegunnikiem i podwójnymi pierścieniami zwierającymi, oraz liniowo-symetryczna konstrukcja zawieszenia zapewniająca lepszą dynamikę. Pozostały zestaw funkcji, w tym wentylowana obudowa z odlewu aluminiowego, miękkie gumowe zawieszenie o niskim tłumieniu dla optymalnej odpowiedzi przejściowej oraz nieprzewodzący karkas cewki z włókna szklanego ze srebrnymi przewodami o długiej żywotności, przymocowanymi co 180° w celu poprawy stabilności, mają podobną konstrukcję do pozostałych serii, tylko znacznie większy. 9,5-calowe głośniki niskotonowe Satori WO24TX są również oferowane z uszczelkami i wystającymi otworami na śruby w celu zmniejszenia sprzężenia z obudową głośnika, co jest ważne, biorąc pod uwagę jego dodatkową wagę netto wynoszącą 3,9 kg.

Całą serię głośników SB Acoustics Satori TeXtreme można zakupić tutaj:

https://blackdotaudio.eu/textreme---carbon,255,0.html


SB Acoustics TEXTREME 4